Rowerkiem wzdłuż jeziora, aż do Łącka
- Szczegóły
Łącko - urokliwa i wyjątkowa wioska znajdująca się niedaleko Jarosławca. Jej urok to przede wszystkim szachulcowa zabudowa, zabytkowy, późnogotycki kościół z XVI w. oraz świetne uliczki zbudowane z niespotykanej kostki brukowej (przebudowa dróg miała miejsce w 2015 roku). Łącko stanowi cenny zespół historyczno-architektoniczno-przyrodniczy, jest jedną z najpiękniejszych miejscowości tworzących „Krainę w kratę" - obszar, na którym licznie występuje budownictwo szkieletowe. Na terenie miejscowości zachowało się wiele zagród chłopskich z połowy XIX w., które, dzięki staraniom mieszkańców, odzyskują swoją świetność i stanowią dużą atrakcję turystyczną.
Z Jarosławca bardzo łatwo dotrzeć do tej miejscowości, gdyż prowadzi tam ścieżka rowerowa. Początek tej ścieżki jest usytuowany tuż przy wschodnim witaczu Jarosławca. Dalej trasa ścieżki wiedzie do miejscowości Jezierzany, a następnie wzdłuż jeziora Wicko wprost do miejscowości Łącko. To raptem 3-4 kilometry drogi od granicy Jarosławca.
Po drodze warto się zatrzymać przy jeziorze Wicko. W Jezierzanach są dostępne dwa pomosty na które bez problemów wjedziemy rowerem. Tutaj można podziwiać spokojną wodę i otaczającą naturę. Jeśli dobrze się przypatrzymy tafli wody będzie można zobaczyć pływające ryby. Przy odrobinie szczęścia zauważymy również dzikie ptactwo, taki jak np. kaczki. To frajda dla maluchów!
Następny przystanek można zrobić przy plaży i pomoście w Łącku. W tym miejscu dzieciaki (i dorośli też) nie będą chcieli podziwiać już przyrody, gdyż im oczom ukażą się łódki i jachty. To dzięki nim można wypłynąć na jezioro...
Po powrocie na ląd kierujemy się do centrum wsi Łącko by podziwiać walory tej urokliwej miejscowości.
Dodatkowo w Łącku, w sobotę 23 lipca 2016 r. odbędzie się Festyn i Jarmark Szachulcowy, na który warto się wybrać. Już od godziny 13:00 rozpoczną się świetne gry i zabawy. Zakończenie imprezy jest planowane dopiero na godzinę 22:00, więc cały dzień można spędzić w Łącku.
Na scenie wystąpią:
- „Mohawik"
- „Pieńkowianie"
- „Pieszczanki"
W programie festynu i jarmarku między innymi przewidziane są:
- stragany z rękodziełem i produktami lokalnymi,
- pokazy warsztatu szachulcowego,
- zwiedzanie wsi z przewodnikiem,
- wystawa modeli budynków szachulcowych,
- warsztaty tańców korowodowych,
- warsztaty rysunkowo-malarskie,
- gry logiczno-matematyczne,
- i wiele innych.
Miejscem Festynu i Jarmarku Szachulcowego będzie teren przy świetlicy wiejskiej. Gorąco zapraszamy.